
Wystawa w setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z perspektywy Biskupca.
Od 26 czerwca w Domu Pracy Twórczej „Sorboma” prezentowana będzie wystawa pt. „W setną rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z perspektywy Biskupca”. Plebiscyt na Mazurach, Warmii i Powiślu latem 1920 r. był próbą przyłączenia do odrodzonej Polski ziem nadgranicznych, które znalazły się w granicach Prus. Wystawa porusza temat polskich Warmiaków w okresie rodzenia się niemieckiego nacjonalizmu. Siłę dały im wtedy objawienia Maryi w Gietrzwałdzie oraz książki, które zawędrowały pod strzechy dzięki bibliotekom Towarzystwa Czytelni Ludowych. Wynik I wojny światowej dał nowe nadzieje, nie tylko na uratowanie języka, kultury wiary ale także z powrotu do odradzającej się po zaborach Ojczyzny. Czas przed plebiscytowy, był bezwzględny dla propagatorów polskości. Przykładem jest pobicie polskich aktorów w Biskupcu. Wynik głosowania, zgasił nadzieję na powrót na łono Polski, ale nie złamał ducha utrzymania swojej tożsamości. Dzięki działalności Związku Polaków w Niemczech, m.in. polscy Warmiacy utrzymali swoją tożsamość do II wojny światowej, której wynik umożliwił po 173 latach upragniony powrót na łono Ojczyzny.
Otwarcie ekspozycji odbędzie się 25 czerwca o godz. 15. Wystawa będzie ogólnodostępna od poniedziałku do niedzieli w godz. 9-18 po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem Informacji Turystycznej (Plac Wolności 5C), 89 715 47 42.
