specjalna aplikacja
Jestem osobą niewidzącą - gdzie szukać pomocy przy realizacji spisu?
 
 
Dla osób ze szczególnymi potrzebami przygotowaliśmy specjalną wersję aplikacji spisowej. Po wejściu na stronę https://spis.gov.pl/ należy wybrać przycisk „Przejdź do aplikacji spisowej”. W lewej górnej części strony znajduje się link „Wersja dla osób ze szczególnymi potrzebami”.
Osoby potrzebujące wsparcia w obsłudze aplikacji lub komputera, mogą zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora), wybrać „1” – NSP 2021 a następnie „1” – „spisz się przez telefon” i w trakcie rozmowy z rachmistrzem przekazać dane spisowe. Wybierając „2” –„pomoc i informacje merytoryczne na temat spisu oraz weryfikacja tożsamości rachmistrza” – zostaniemy przekierowani do konsultanta infolinii, u którego można zgłosić potrzebę spisania się z rachmistrzem podczas wywiadu bezpośredniego w miejscu zamieszkania. Konsultant odnotuje w systemie prośbę o wywiad bezpośredni, co pozwoli skierować rachmistrza pod właściwy adres.
Osoby niedowidzące mogą również z osobą towarzyszącą, do której mają zaufanie, wybrać się do najbliższego urzędu gminy (o ile zdrowie na to pozwala) i tam na specjalnie utworzonym spisowym stanowisku komputerowym dokonać spisu. O pomoc można poprosić także wyznaczonego pracownika gminy.
Inną możliwością jest skorzystanie z okazji i spisanie się w mobilnym punkcie spisowym, o działalności których informacje podawane są w lokalnych mediach. Takich doraźnych akcji spisowych na terenie kraju jest wiele.
Pamiętajmy także, że osoba niedowidząca może zostać również spisana przez osobę, z którą mieszka.