Trwa realizacja projektu „Termomodernizacja obiektów publicznych na terenie miasta i gminy Biskupiec”.
Osiem budynków użyteczności publicznej w mieście i gminie Biskupiec stanie się bardziej przyjaznych dla codziennych użytkowników oraz dla środowiska.
Projekt „Termomodernizacja obiektów publicznych na terenie miasta i gminy Biskupiec” uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014–2020. W ramach Osi 4 – Efektywność energetyczna, Działanie 4.3 – Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków, Poddziałanie 4.3.1 – Efektywność energetyczna w budynkach publicznych. Całkowity koszt to 10 mln zł, a dofinansowanie ponad 8 mln zł.
Termomodernizacja dotyczy budynków:
-Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - budynku przedszkola "Bajka" przy ul. Ludowej 5,
-Niepublicznego Przedszkola "Jacek i Agatka", ul. Poznańska 3,
-Zespołu Szkolno-Przedszkolnwgo nr 1 - Szkoła Podstawowa nr 2, ul. A. Mickiewicza 8,
-Szkoły Podstawowej nr 3, ul. B. Chrobrego 15,
-Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 - Przedszkole Samorządowe nr 5 „Piątka”, Al. Niepodległości 19,
-Urzędu Miejskiego, al. Niepodległości 2,
-Szkoły Podstawowej w Czerwonce,
-Szkoły Podstawowej w Kobułtach.
Zakres prac będzie obejmować:
•docieplenie ścian, stropodachów, dachów, stropów nad piwnicą, podłogi w piwnicach, stropu pod poddaszem, podłogi na gruncie, stropu zewnętrznego,
•wymianę okien, okien-luksfery, montaż nawiewników, okna witrażowe–fasada szklana,
•wymianę drzwi zewnętrznych,
•modernizację instalacji CWU - wymiana kotła węglowego na gazowy,
•wymianę instalacji CO, grzejników oraz zastosowanie zaworów termostatycznych,
•modernizację inst. CO - wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy. Wymiana źródła ciepła na kocioł opalany biomasą (w wybranych budynkach),
•wymianę przewodów rozprowadzających,
•oświetlenie LED,
•PV.
W ramach projektu zidentyfikowano następujące cele:
Cel 1: Zmniejszenie energochłonności 8 budynków użyteczności publicznej będących w zasobach Gminy Biskupiec
Cel 2: Redukcja kosztów bieżącego utrzymania 8 budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych będących w zasobach Gminy Biskupiec
Cel 3: Zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery dzięki wykorzystaniu OZE w budynkach użyteczności publicznej będących w zasobach Gminy Biskupiec
Korzyści z realizacji projektu to m.in:
- niższe koszty eksploatacyjne
- lepsza efektywność energetyczna budynków
- poprawa estetyki i wyglądu budynków
- czystsze środowisko dzięki zastosowaniu energii odnawialnej
- niższe koszty eksploatacyjne
- czystsze powietrze

https://archiwum.biskupiec.pl/aktualnosci/1587-termomodernizacja-w-toku?layout=default&print=1&tmpl=component#sigProIdca48b9e94d