IMG 0912

Szpital Powiatowy w Biskupcu bada już noworodki badaniami przesiewowymi pod kątem SMA – rdzeniowego zaniku mięśni.

 SMA to bardzo ciężka choroba, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni szkieletowych, a w ostateczności – do częściowego albo całkowitego paraliżu. Choroba dotyka osoby w różnym wieku, jednak w ponad 90% przypadków objawy pojawiają się w okresie niemowlęcym albo wczesnym dzieciństwie. Lekarze dysponują skutecznymi lekami do terapii SMA, niestety efekt leczenia często ograniczony jest zbyt późną diagnozą. W tym właśnie mają pomóc badania przesiewowe, które dają szansę na szybkie zdiagnozowanie tej choroby, jej leczenie i uchronienie od kalectwa.

W SMA najbardziej kluczowe jest możliwie wczesne rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji – nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów. Powszechne, bezpłatne badania w kierunku mutacji genowej powodującej SMA są wprowadzane w kraju stopniowo, do końca 2022 roku. W Biskupieckim Szpitalu noworodki nie muszą czekać, zaraz po porodzie są objęte  bezpłatnym badaniem przesiewowym w kierunku Rdzeniowego Zaniku Mięśni.

Szpital Powiatowy w Biskupcu im. Jana Mikulicza nieustannie się rozwija, inwestuje i świadczy usługi na coraz wyższym poziomie. Niebawem w Szpitalu zostanie otwarty Ginekologiczny Punkt Konsultacyjny, w którym pacjentki oddziału w razie potrzeby będą miały udzieloną poradę, zostaną zbadane przez lekarza lub przeprowadzony zostanie drobny zabieg – np. zdjęcie szwów pooperacyjnych bez konieczności pobytu w szpitalu. W przyszłości planowane jest także utworzenie własnej, szpitalnej poradni ginekologiczno–położniczej.

Źródło informacji : www.powiat-olsztynski.pl

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://archiwum.biskupiec.pl/aktualnosci/3026-badanie-w-kierunku-sma-w-biskupcu#sigProIdac46943241