pierwsze karma

8 grudnia burmistrz Biskupca spotkał się z wolontariuszami zajmującymi się bezdomnymi psami i kotami z terenu gminy.

Była to okazja do podsumowania działań zmierzających do ochrony i opieki nad bezdomnymi czworonogami. Zostali na nie zaproszeni wolontariusze z „Przygarnij Psiaka lub (i) Kociaka” oraz osoby współpracujące z gminą przy dokarmianiu zwierząt.


- Zdaję sobie sprawę, że to niepełna lista i przy tym stole powinno zasiąść wiele innych osób. Myślę tu także o anonimowych przyjaciołach zwierząt, którzy z własnej kieszeni kupują im jedzenie – mówił na spotkaniu burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. – Jestem im bardzo wdzięczny za dobre serce jakie okazują czworonogom.


Młodzi wolontariusze opowiedzieli o wynikach organizowanej od 23 października do 19 listopada zbiórki karmy i akcesoriów dla swoich podopiecznych. Zbiórka przeprowadzona w wielu punktach przyniosła rezultat w postaci pobicia zeszłorocznego rekordu. – Tym razem udało nam się zebrać ponad 2300 kg karmy i wiele rzeczy niezbędnych w opiece nad zwierzętami – mówili wolontariusze. Z kolei osoby zajmujące się dokarmianiem zwierząt podkreślały, że w Biskupcu opieka nad „bezdomniakami” stoi na wysokim poziomie w porównaniu do innych miast.


Ich słowa potwierdził komendant Straży Miejskiej Grzegorz Cychowski – W 2015 i w 2016 wysterylizowano ponad 50 bezdomnych zwierząt każdego roku, głównie kotów. Warto podkreślić, że większość z tych, które pojawiają się na naszych ulicach rodziły się gdzieś w ludzkich domach i z nich uciekły lub zostały wyrzucone. Wszystkie bezdomne kotki żyjące na ulicy są odławiane i sterylizowane, nie rozmnażają się – mówił komendant Cychowski.


Bezdomne czy porzucone psy i koty są całkowicie zależne od ludzkiej pomocy. Chociaż istnieje szereg praw i instytucji dbających o nie, troska o losy czworonogów zawsze jest potrzebna. Bronienie słabszych jest najwyższą formą okazania pełni człowieczeństwa – mówił na spotkaniu burmistrz Biskupca. Dziękował za zaangażowanie wszystkim obecnym na sali. - Im więcej bezinteresownej pomocy, przeprowadzonych adopcji, dbania o zdrowie bezdomnych zwierząt tym mniej publicznych pieniędzy wydajemy na opiekę w schroniskach. Jako burmistrz doceniam każdą formę wolontariatu działającą na korzyść naszej gminy.


Wolontariusze i osoby dokarmiające zwierzęta otrzymały na spotkaniu specjalne listy z podziękowaniami od burmistrza. Dla zwierząt przekazał natomiast karmę i ciepłe legowiska, które zostaną umieszczone w specjalnej budzie przygotowanej charytatywnie przez firmę BIS-MEBEL Janusza Baniewicza.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://archiwum.biskupiec.pl/aktualnosci/1439-spotkanie-przyjaciol-zwierzat#sigProId84c32e0ac2