pierwszeopieka

W gminie Biskupiec rusza teleopieka, czyli system wsparcia osób starszych w ich domach poprzez przycisk alarmowy, kontaktujący je z centrum pomocy.

17 stycznia burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski podpisał umowę z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem na realizację usług teleopieki nad 20 mieszkańcami gminy Biskupiec po 60 roku życia. Wartość projektu to blisko 15 tys. zł, z czego jedną połowę zapewnia właśnie budżet województwa, a drugą pokrywa gmina z własnego budżetu.

Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca zostaje wyposażona w aparat telefoniczny, a także tzw. „przycisk życia” w formie breloku, opaski lub wisiorka, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, gdzie operator decyduje o stosownym rodzaju interwencji. To alternatywna forma pomocy osobom starszym, które dzięki niej nie muszą przebywać w zakładach opiekuńczych, domach pomocy społecznej polegać wyłącznie na pomocy najbliższych.

- Jestem bardzo zadowolony, że znów pomagamy starszym osobom. Żyjemy coraz dłużej i inwestowanie w rozwiązanie poprawiające komfort życia seniorów jest także inwestycją w naszą własną przyszłość – mówił po podpisaniu umowy burmistrz Biskupca.

Zgodnie z podpisana umową dofinansowanie usług teleopiekuńczych w gminie Biskupiec ma potrwać do końca roku. Grupa pilotażowa już została wyłoniona spośród podopiecznych MOPS w Biskupcu.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://archiwum.biskupiec.pl/aktualnosci/1476-teleopieka-nad-seniorami#sigProIdf5da9fc3cf